logo

2022-10-21 o godzinie 08:24:18

DZIENNIK Zachodni - z dnia 15 października 2022 r.

Historia Sosnowieckiego Rzemiosła – od ucznia do mistrza”. Wystawa poświęcona historii sosnowieckiego cechu przyciąga tłumy zwiedzających

 

                                                                                 Adam Tobojka - sobota

 

Wystawę pod tytułem „Historia Sosnowieckiego Rzemiosła – od ucznia do mistrza” przygotował Cech Rzemiosł Różnych Małej i Średniej Przedsiębiorczości z współpracy z Sosnowieckim Centrum Sztuki – Zamek Sielecki z okazji 120-lecia Sosnowca i obchodów Roku Rzemiosła w województwie śląskim.

 

Historia Sosnowieckiego Rzemiosła – od ucznia do mistrza”. Wystawa poświęcona historii sosnowieckiego cechu przyciąga tłumy zwiedzających© Dostarczane przez Dziennik Zachodni


 

 Wystawa przedstawia historię sosnowieckiego cechu rzemieślniczego od jego powstania do czasów współczesnych. Można na niej obejrzeć zdjęcia, dokumenty i pamiątki z zbiorów cechu archiwów prywatnych, przedstawiających ponad stuletnią historią rzemiosła w mieście. Uzupełnione one są planszami informacyjnymi, zawierających informacje o początkach, rozwoju i zadaniach cechu. Wystawa objęta jest kuratorium Moniki Kempary – historyczki z Sosnowieckiego Centrum Sztuki. Strona graficzna przygotowana została przez Pawła Pytla.

W czwartek odbył się midisaż wystawy, na której zebrali się przedstawiciele sosnowieckiego i wojewódzkiego cechu rzemieślniczego, pracownicy Zagłębiowskiej Mediateki, Sosnowieckiego Centrum Sztuki i przede wszystkim zaproszeni na to wydarzenie mieszkańcy miasta, którzy mieli okazję nie tylko zapoznać się z wystawą, ale również wysłuchać wykładu Moniki Kempary, na którym historyczka przybliżyła losy sosnowieckiego cechu od czasów jego powstania po czasy współczesne.

- Celem naszego dzisiejszego wystąpienia jest promocja rzemiosła i szkolnictwa zawodowego i pokazanie, jakim ważny wpływ miało ono na rozwój miasta na przestrzeni lat – mówi Andrzej Ruchniak, dyrektor cechu Rzemiosł Różnych, Małej i Średniej Przedsiębiorczości.

Wystawa dostępna jest do zwiedzania w godzinach otwarcia Zagłębiowskiej Mediateki, w galerii budynku. Obejrzeć można ją do końca października. Wstęp jest darmowy.

Dofinansowanie

 

(Wiecęj zdjęć z wystawy znajduję się w naszej galerii) 


Tel: 32-785-00-06
Email: mm@cech-sosnowiec.pl

Copyright © 2024, Cech Rzemiosł Różnych, Małej i Średniej Przedsiębiorczości